گام بلند نوسازی و خیران در حذف مدارس خشت و گلی ریگان/40 درصد مدارس همچنان نامقاوم

گام بلند نوسازی و خیران در حذف مدارس خشت و گلی ریگان/40 درصد مدارس همچنان نامقاوم

یکی از سازه‌های غیرمقاوم در شهرستان ریگان مدارس خشت و گلی غیر استانداردی بودند که دانش‌آموزان در آنها مشغول به تحصیل بودند، اما با همت نوسازی مدارس و خیران و بانک‌ها کار برچیده شدن تونل‌های وحشت در شهرستان ریگان آغاز شد و این مدارس به مدارسی مقاوم تبدیل شد.

گام بلند نوسازی و خیران در حذف مدارس خشت و گلی ریگان/40 درصد مدارس همچنان نامقاوم

به گزارش از شرق کرمان، ریگان یکی از شهرستان‌های کمتر توسعه‌یافته شرق استان کرمان است که محرومیت در جای جای این شهرستان خودنمایی می‌کند، شهرستانی با حداقل امکانات از جمله شهرستان‌هایی است که می‌طلبد در تمام حوزه‌های آن کار و تلاش کرد تا بتوان قدم‌های موثری را برای عمران و آبادانی آن برداشت.

یکی از سازه‌های غیرمقاوم در شهرستان ریگان مدارس خشت و گلی غیر استانداردی بودند که دانش‌آموزان در آنها مشغول به تحصیل بودند، این مدارس نگرانی‌هایی را برای خانواده‌ها در پی داشت به ویژه در فصل بارندگی‌ها که دلهره معلم، دانش‌آموز و والدین زیاد می‌شد.

اما با همت نوسازی و تجهیز مدارس، خیران و بانک‌ها کار برچیده شدن تونل‌های وحشت در شهرستان ریگان آغاز شد و این مدارس به مدارسی مقاوم تبدیل شد.

محمد جلالی یکی از والدین دانش‌آموزان در گفتگو با خبرنگار ریگان ابراز کرد: مدرسه روستای ما از نوع خشت و گلی بود که بچه‌های ما با ترس و وحشت در آن درس می‌خواندند و با کوچکترین حوادث طبیعی قسمت‌هایی از این مدرسه ریزش می‌کرد.

وی با ابراز خوشحالی از ساخت مدرسه استاندارد برای دانش‌آموزان از خیران و مسئولین شهرستان که در ساخت واحد آموزشی برای روستایشان تلاش کردند قدردانی کرد.

مظفر رشیدی یکی از دانش‌آموزان ریگانی که هم‌اکنون در مدرسه‌ای استاندارد مشغول به تحصیل است، می‌گوید: خیلی خوشحالم که برای ما مدرسه‌ای مستحکم ساختند، ما قبلا ترس و وحشت داشتیم در مدرسه‌ای غیر استاندارد درس می‌خواندیم.

40 درصد مدارس این شهرستان هنوز غیراستاندارد و نامقاوم است

امین باقری فرماندار ریگان نیز با بیان اینکه مدارس خشت و گلی جان هزاران دانش‌آموز را در این شهرستان تهدید می‌کرد، گفت: با ایجاد بانک اطلاعات از تمام واحدهای آموزشی در شهرستان و بر اساس ضرورت کار ساخت واحدهای آموزشی را به همت نوسازی مدارس و خیران آغاز کردیم.

وی بیان داشت: در ابتدا مدارس خشت و گلی که جان دانش‌آموزان را تهدید می‌کردند، مقاوم‌سازی شدند و با آغاز کار ساخت 30 واحد آموزشی همزمان جایگزین مدارس غیراستاندارد شدند. با توجه به اوج محرومیت و با همکاری نوسازی و تجهیز مدارس استان تعدادی از بانک‌ها نیز در شهرستان وارد کار شدند.

باقری عنوان کرد: 70 درصد مدارس شهرسان ریگان محوطه خاکی و غیراستاندارد داشت که با تلاش‌های صورت گرفته محوطه‌سازی آنها انجام شد و در حال حاضر نیز 13 واحد آموزشی در شهرستان ریگان توسط نوسازی و تجهیز مدارس استان در حال ساخت است.

فرماندار ریگان با بیان اینکه کار ساخت چهار واحد آموزشی دیگر نیز به‌زودی در روستاهای محروم آغاز می‌شود، خاطرنشان کرد: در شهرستان کمتر توسعه یافته ریگان، 40 درصد مدارس این شهرستان هنوز غیراستاندارد و نامقاوم است.

وی با تقدیر از اقدامات نوسازی و تجهیز مدارس استان در این شهرستان از خیران خواست تا در ساخت واحدهای آموزشی در شهرستان ریگان مشارکت جدی داشته باشند.

به گزارش فارس، در شهرستان ریگان 16 هزار دانش‌آموز در 130 واحد آموزشی مشغول به تحصیل هستند که به دلیل مهاجرت‌پذیری، آمار دانش‌آموزان این شهرستان سالانه در حال افزایش است.

label, , ,

About the author